Galeria

22 kwiecień 2017 - SPOTKANIE Z CZŁONKAMI REGIONÓW IPA KOSZYCE oraz MISZKOLC.

2017-04-24

W dniu 22 kwietnia 2017r. na Zaproszenie Regionu IPA KOSZYCE mieliśmy przyjemność spotkania się z członkami IPA Koszyce / Słowacja/ oraz Regionu IPA Miszkolc / Węgry/.

Dziękujemy za miłe spotkanie oraz możliwość złożenia hołdu ofiarom katastrofy samolotowej żołnierzy,którzy zginęli wracając z misji pokojowej w Kosowie w dniu 19 stycznia 2006r.


19 stycznia 2006 roku ok. godz. 20:30 słowacki samolot wojskowy An-24B rozbił się na zboczu góry Borsó-hegy między miejscowościami Hejce i Telkibánya w północno–wschodnich Węgrzech, na granicy ze Słowacją. Samolot leciał ze stolicy Kosowa Prisztiny do Koszyc. Na pokładzie było łącznie 43 osoby - 28 żołnierzy słowackich, 8 członków załogi i 7 osób zespołu pomocy logistycznej. Samolot wracał z misji KFOR w Kosowie.
W wypadku zginęły 42 osoby, przeżyła jedna.
Jako hipotetyczną przyczynę katastrofy podano złamanie zasad bezpieczeństwa lotu poprzez zniżenie się do wysokości kolizjogennej z przeszkodami terenowymi w czasie przelotu nad lasem[1]. Doszło do wybuchu zbiorników paliwa, na skutek gwałtownego tarcia wierzchołków drzew o skrzydła w miejscu, gdzie znajdują się zbiorniki. Samolot w czasie katastrofy wyciął ponad 600 metrów gęstego lasu i spadł w gęsto zalesiony, górzysty i zaśnieżony teren, co poważnie utrudniło akcję ratunkową. Prowadziły ją służby słowackie i węgierskie – łącznie stu ratowników.
Jest to największa katastrofa lotnicza w historii niepodległej Słowacji.

stanley